OKULA UYUM / ORYANTASYON HAFTASI

Anasayfa » OKULA UYUM / ORYANTASYON HAFTASI
UYUM SÜRECİNDE AİLENİN YAPABİLECEKLERİ
· Ailenin göstereceği kararlılık,sabır,okul öncesi eğitime ve başladığı eğitim kurumuna gösterdiği inanç ve güven çocuğun uyumunu kolaylaştırır.
 
· Anaokulu hakkında çocuğa açıklama  yapmak ve anaokulunu tanıtmak uyumu kolaylaştırır. Çocuğun  okulu sevmesini ve istemesi uyumu için aile çocukla birlikte okula gitmeli , çocukla okulun her tarafını (grupları, oyun salonlarını ,yatakhaneyi, tuvalet ve lavaboları vb.)gezmeli çocuğu öğretmen ve idarecilerle tanıştırmalı.
 
· Anaokulunun sadece çocukların bulunduğu bir yer olduğunu söylenip anne ve babaların bulunmadığı, ise gittiği açıklanmalıdır.
 
· Aile çocukla okula geliş gidiş saatleri ile ilgili konuşmalı, sadece belli bir zaman dilimi içinde anaokulunda kalacağı söylenmeli, onu alabileceği süreyi onun anlaya terimlerle anlatıp,o süreyi geçirmeden almaya dikkat etmelidir.
 
· Anaokulun her gün gidilmesi gereken uyun, arkadaş ve eğitim yeri olduğu anlatılmalı ancak abartılmış ve yanlış bilgi verilmemelidir. Aksi  durumda çocuk kendisine anlatılanlarla bulduklarını karşılaştırdığında aradığını bulmayacak ve okula güveni kalmayacaktır.
 
· Özellikle ilk günlerde çocuk kapıdan teslim edilip kapıdan teslim alınmalı, vedalaşma mümkün olduğunca kısa tutulmalı. Vedalaşmada çocuk ağlamaya başlasa bile ayrılma konusunda kararlı davranılmalıdır.( onu öpüp' 'ben şimdi gidiyorum ''deyin ve geri geleceğinizi söyleyin. Bunun ne zaman olacağını onun anlayacağı terimler çerçevesinde ifade edin. Sonra elinizi sallayıp yolunuza devam edin. İyi olduğunu kontrol etmek için durup arkaya göz atmayın.)
 
· Çocuk anaokuluna birlikte geldiği ebeveynin yanında ağlıyor, onun gitmesine izin vermiyorsa okula bağımlı olmadığı bir kişi tarafından getirilmeli ve okula düzenli devam etmesi konusunda ısrarlı olunmalıdır. Yakınmaya devam etse bile sakin ve kararlı davranılmalıdır.
 
· İlk günlerde fazla soru sormak ,ne yediği ile ilgilenmek çocuğun uyumunu bozabilir. Sadece ''Günün nasıl geçti'' diyerek kendisinin anlatması beklenilmeli (Çocuğunuzun durumuyla ilgili istediğiniz sıklıkta telefon ederek direk kurumdan bilgi alınız)
 
·Ççocuğun anaokulunu reddetmesi durumunda, büyükanne/büyükbaba gibi aileden birinin çocuktan yana tutum göstermesi ,ona güç verir ve tepkisini büyütür. Okula gidiş tüm aile bireyleri tarafından desteklenmeli ve aile bireyleri uyum içinde olmalıdır.
 
· Aile çocuğa okulda mutlu olacağını, güvenlikte olacağını ,orada onunla ilgilenecek bir öğretmen olacağını ,isteklerini öğretmeni ile paylaşabileceğini söyleyerek çocuğun öğretmenine karşı güven duymasını sağlamalıdır.
 
· Uyum sorunları hafta başından hafta sonuna doğru aşağı inme gösterecektir. Ancak hafta sonunda sonra bu ivme tepe yapabilir. Bu normal bir süreçtir. SABIR- SAKİNLİK-KARARLILIK bu süreci kısaltıcı faktörlerdir.
 
GELECEK ADASI MONTESSORİ ANAOKULU